Nvidia sa v priebehu rokov stala jednou z najžiadanejších akcií vôbec. Jej grafické čipy poháňajú nielen videohry, ale aj mnohé aplikácie, ktoré sú dnes v technologickom sektore trendom, ako napríklad umelá inteligencia a metaverse.
Od vstupu na burzu v roku 1999, tesne pred vrcholom bubliny dot-com, zažila spoločnosť Nvidia viac ako jeden cyklus rozmachu a krachu. V tomto období si investori neboli istí budúcnosťou akcií. Z histórie však jasne vyplýva poučenie pre investorov, že ich neistota a predpoklady sú len dočasné.
Akú hodnotu by dnes mala investícia 10 000 dolárov?
Akcie spoločnosti Nvidia sa začali obchodovať na burze 12. januára 1999 pri cene 12 dolárov za akciu. V tom čase by sa za 10 000 dolárov kúpilo 833 akcií. Pri súčasnej cene 223,24 dolárov by pôvodná investícia z roku 1999 mala hodnotu niečo vyše 8,9 milióna!
Tento údaj však nezahŕňa príjem z dividend. Spoločnosť Nvidia začala vyplácať dividendy až v roku 2012. Pravdou je, že s ročnou výplatou len 0,16 dolárov na akciu je nepravdepodobné, že by dividenda zohrávala významnú úlohu pri rozhodovaní o investícii do tejto spoločnosti.
Dokonca aj nezávislý investor, ktorý si v deň IPO (prvotnej verejnej ponuky) kúpil 833 akcií a rozhodol sa ich držať, získal by ročný príjem z dividend vo výške približne 6 400 dolárov. Pre porovnanie, akcionár, ktorý by v deň vstupu na burzu investoval do Starbucksu 10 000 dolárov a držal by tieto akcie dlhodobo, teraz by na dividendách získal takmer 74 000 dolárov ročne.
Ako sa spoločnosti Nvidia podarilo dosiahnuť rast?
Zakladatelia Jensen Huang, Chris Malachowsky a Curtis Priem sa pri zakladaní spoločnosti pravdepodobne nesústredili na štruktúru vyplácania dividend. Budúcnosť videli skôr v grafických kartách a videohrách, a tak sa pustili do vývoja čipov, ktoré by ich výkon dopĺňali.
Keď spoločnosť Nvidia vydala grafické karty GeForce, začala prosperovať a získala zákazky od technologických gigantov, ako je Microsoft, ktorým začala dodávať grafické karty pre stolové počítače a herné konzoly Xbox.
Akcie spoločnosti Nvidia však začali mať problémy začiatkom roka 2008, keď spoločnosť oznámila masívne odpisy v súvislosti s chybami výrobkov. Jej akcie sa do polovice minulého desaťročia príliš nepresadili a v tomto období začala Nvidia rozvíjať aktivity a rozširovať svoj potenciál aj mimo herného sektora.
V tom čase sa spoločnosť Nvidia zaoberala predovšetkým výrobou grafických kariet, teda samotných grafických čipov, pričom sa nedostala len k čipsetom, ale v roku 2009 začala dodávať prvé riešenie pre úsporné mobilné zariadenia.
Ako dnes vyzerá spoločnosť Nvidia?
Noví akcionári by samozrejme nemali očakávať ďalšie 890-násobné zvýšenie svojej investície. S trhovou kapitalizáciou približne 550 miliárd dolárov by päťnásobné zvýšenie jej trhovej kapitalizácie prekonalo súčasného technologického lídra Apple. V budúcnosti budú zariadenia Iot (Internet of Things) alebo aplikácie metaverse pravdepodobne závisieť od čipov Nvidia.
Will Healy
The Motley Fool