Americké spoločnosti, ktoré môžu profitovať zo zníženia ciel zo strany Číny

S ďalším uvoľnením menovej politiky a novými stimulačnými opatreniami čínskej centrálnej banky by mohli spoločnosti ako Apple, Tesla a Nike zaznamenať rast ziskov, čo by malo pozitívny vplyv na širšie akciové trhy.

zdroj: shutterstock.com

Spoločnosť Apple, jeden z popredných technologických gigantov, má v Číne silnú výrobnú základňu. Spoločnosť tu montuje kľúčové produkty, ako sú iPhony, a čínsky trh je tak pre jej činnosť kľúčový. Zlepšenie hospodárskej situácie v krajine by mohlo viesť nielen k vyšším predajom, ale aj k nižším výrobným nákladom, čo by sa prejavilo vo vyšších maržiach. Zmiernenie hospodárskych podmienok by preto mohlo výrazne podporiť výsledky spoločnosti Apple.

Tesla má v Číne tiež silné zastúpenie, konkrétne prostredníctvom svojej továrne Gigafactory v Šanghaji, ktorá zásobuje nielen domáci trh, ale vyváža aj do iných krajín. Rast čínskej ekonomiky a vyšší spotrebiteľský dopyt by mohli znamenať nárast predaja elektrických vozidiel v tomto regióne. Prípadné rozšírenie výrobnej kapacity by ešte viac posilnilo postavenie spoločnosti Tesla na trhu.

Nike, svetový líder v oblasti športového oblečenia, by tiež mohol zlepšiť svoje výsledky vďaka rastúcemu spotrebiteľskému dopytu. Hoci spoločnosť nedávno zmenila vedenie, jej silné postavenie v Číne jej umožňuje ťažiť z akéhokoľvek hospodárskeho rastu a stimulov, ktoré môžu zvýšiť dopyt po jej výrobkoch.

Medzi ďalšie spoločnosti, ktoré môžu profitovať z oživenia v Číne, patrí Corning, výrobca elektronických súčiastok, ktorý získava značnú časť svojich príjmov z Číny, a chemické spoločnosti, ako sú Albemarle a DuPont de Nemours. Tie sú závislé od čínskeho priemyselného dopytu, a preto by akékoľvek zlepšenie podmienok v tomto sektore mohlo znamenať zvýšenie ich tržieb.

Z týchto pozitívnych zmien by mohol profitovať aj sektor polovodičov. Spoločnosti ako Nvidia, Intel a Texas Instruments, ktoré čelia obchodným obmedzeniam zo strany USA, stále udržiavajú svoje aktivity v Číne. Rastúci dopyt po technológiách a čipoch by mohol priniesť nové obchodné príležitosti.

Oživenie druhej najväčšej svetovej ekonomiky má teda potenciál ovplyvniť globálne podnikateľské prostredie. Americké firmy s rozsiahlymi aktivitami v Číne majú preto jedinečnú možnosť nielen sledovať, ale aj priamo ťažiť z úspechu čínskych hospodárskych stratégií.

Podľa analytikov Goldman Sachs je súčasné uvoľnenie menovej politiky v Číne zrejme súčasťou širšej hospodárskej stratégie. Okrem menových stimulov bude pre dlhodobý rast potrebná aj fiškálna podpora. To naznačuje, že čínska vláda je pripravená urobiť všetko, čo bude potrebné na udržanie hospodárskeho rastu, čo by malo byť dobrou správou pre americké spoločnosti pôsobiace v tomto regióne.

Na záver možno konštatovať, že americké spoločnosti s významnými aktivitami v Číne majú pred sebou jedinečnú príležitosť, ktorá by mohla v najbližších mesiacoch výrazne ovplyvniť ich finančné výsledky. Sledovanie hospodárskych opatrení v Číne bude preto kľúčové pre posúdenie budúceho vývoja nielen pre tieto spoločnosti, ale aj pre globálne trhy.

Nadchádzajúci webinár

Aký vplyv budú mať voľby v USA na akciové trhy?
AAPL
$168.82
GOOG
$2,805.55
GOOGL
$2,797.36
AMZN
$3,297.78
MSFT
$304.06
FB
$216.65
BRK.B
$349.93
BABA
$114.99
JPM
$142.62
JNJ
$175.00

Populární příspěvky

REGISTRACE NA WEBINÁŘ

Žádný nadcházející webinář

22. 1. 2022 – 16:30

Akcie pro začátečníky

Po registraci Vám obratem zašleme e-book na Váš osobní email!

Nadchádzajúci webinár:

Investičný výhľad 2025: Príležitosti a hrozby na akciových trhoch

Dátum: 4. 12. 2024

Čas: 18:00