Dve akcie s veľmi vysokým dividendovým výnosom. Prekonajú v roku 2024 index S&P 500?

Dividendové akcie s veľmi vysokými výnosmi, t. j. spoločnosti s ročnými výplatami nad 5 %, majú tendenciu dosahovať slabšie výsledky. Tabakový gigant Altria a telekomunikačný gigant AT&T tento trend v roku 2024 prekonali.

Dividend yield

zdroj: shutterstock.com

Napriek výnimočným výnosom sú akcie spoločností Altria a AT&T na najlepšej ceste udržať krok s prudko rastúcim indexom S&P 500 a možno ho do konca roka aj prekonať.

Môžu títo bývalí oneskorenci v roku 2024 skutočne prekonať index S&P 500?

Spoločnosti Altria, výrobcovi cigariet Marlboro, sa tento rok mimoriadne darilo. Napriek pokračujúcemu poklesu fajčenia cigariet dosiahli akcie spoločnosti Altria v tomto roku celkový výnos (vrátane dividend) 19,3 % v porovnaní so 16 % celkovým výnosom indexu S&P 500. Altria sa tak v tomto roku stala najvýkonnejším investorom v histórii. Aj keď je táto lepšia výkonnosť pravdepodobne spôsobená skôr rozšírením celkového býčieho trhu než špecifickým javom spoločnosti, Altria stále predstavuje presvedčivý dôvod na investovanie. K tomuto okamihu vypláca neuveriteľný 8,51 % ročný výnos a obchoduje sa len za deväťnásobok forwardových ziskov. Pre porovnanie, index S&P 500 sa v čase písania tohto článku obchodoval za 22,6-násobok forwardových ziskov.

Hoci má tabakový gigant relatívne vysoký výplatný pomer 81 %, jeho 54-ročná história nepretržitého zvyšovania dividend naznačuje, že zníženie je v krátkodobom horizonte veľmi nepravdepodobné. Altria sa tiež teší z relatívne silného uvedenia svojej novej značky elektronických cigariet NJOY, čo by malo pomôcť kompenzovať poklesy v jej hlavnom tabakovom biznise.

Čo si myslí Wall Street? Na základe konsenzuálnej 12-mesačnej cieľovej ceny analytikov je implikovaný potenciál rastu akcií 3,3 %. To určite nie je oblasť vysokého rastu, ale môže to stačiť na to, aby do roku 2024 prekonala index S&P 500.

AT&T: Podhodnotená telekomunikačná spoločnosť

Spoločnosť AT&T vstupuje do novej éry. Keďže mediálny debakel je už za nami a telekomunikačný priemysel v USA je v cenovej rovnováhe, investori začali po niekoľkých rokoch poklesu zdražovať akcie spoločnosti. Akcie AT&T dosiahli v tomto roku celkový výnos 15,8 %, čím sa v podstate vyrovnali tohtoročnej výkonnosti indexu S&P 500.

Prečo by jej akcie mohli naďalej rásť? Spoločnosť AT&T vypláca pomerne štedrý výnos 5,9 % a jej 59,6-percentný výplatný pomer znamená, že výplata dividend je pohodlne pokrytá ziskom. Okrem toho sú akcie AT&T atraktívne ocenené len na úrovni 8,45-násobku budúcich ziskov. AT&T síce nie je strojom na rast, ale má celonárodnú bezdrôtovú sieť 5G s rozsiahlym spektrom a optickú sieť pokrývajúcu takmer štvrtinu krajiny. Wall Street sa domnieva, že solídna konkurenčná pozícia telekomunikačnej spoločnosti, výnimočné zisky a atraktívne ocenenie by mali spoločne viesť k ďalšiemu rastu o 6,5 % v nasledujúcich 12 mesiacoch.

Aký je verdikt?

Referenčný index S&P 500 je v súčasnosti značne závislý od spoločnosti Nvidia. Hoci jej dlhodobý výhľad zostáva neuveriteľný, spoločnosť Nvidia môže mať v najbližšom období problémy kvôli vysokému oceneniu.

V takom prípade môžu spoločnosti Altria a AT&T v tomto roku skutočne dosiahnuť lepšie výsledky ako index S&P 500. Koniec koncov, tieto dve dividendové akcie blue-chip majú vďaka lákavým výnosom a presvedčivému oceneniu vytvorenú rezervu.

ZDROJ: YAHOO.FINANCE.COM

Nadchádzajúci webinár

Aký vplyv budú mať voľby v USA na akciové trhy?
AAPL
$168.82
GOOG
$2,805.55
GOOGL
$2,797.36
AMZN
$3,297.78
MSFT
$304.06
FB
$216.65
BRK.B
$349.93
BABA
$114.99
JPM
$142.62
JNJ
$175.00

Populární příspěvky

REGISTRACE NA WEBINÁŘ

Žádný nadcházející webinář

22. 1. 2022 – 16:30

Akcie pro začátečníky

Po registraci Vám obratem zašleme e-book na Váš osobní email!

Nadchádzajúci webinár:

Nvidia: Príbeh rastu a inovácií - Ako sa z vízionárskeho startupu stala technologickým lídrom. 📈

Dátum: 3. 7. 2024

Čas: 18:00