Najpopulárnejšia a najstaršia kryptomena Bitcoin opäť stráca na hodnote. Tentoraz sa ocitla na trojtýždňovom minime, a to tesne nad úrovňou 22-tisíc dolárov. Dôvodom je prejav guvernéra Federálneho rezervného systému Jeroma Powella. Ten totiž vyhlásil, že kvôli trvale vysokej inflácii úrokové sadzby môžu byť zvýšené viac, než sa pôvodne predpokladalo.
Guvernér Fedu (americkej centrálnej banky) Jerome Powell prekvapil kryptomenové trhy pomerne razantne jastrabím vyhlásením v americkom Kongrese.
Powell spomenul, že finálna úroveň základných úrokových sadzieb Fedu môže byť vyššia, než sa pôvodne očakávalo.
Podľa neho je totiž cesta späť k dvojpercentnej inflácii ešte „pomerne dlhá“. Základná úroková sadzba Fedu zatiaľ vzrástla na 4,5 až 4,75 percenta.
Podľa pôvodných predpokladov by sa už ocitala blízko svojho vrcholu a ďaleko by nebola doba, kedy by americkí centrálni bankári mohli začať pristupovať k jej znižovaniu.
Lenže inflačná realita je taká, že Fed so zvyšovaním sadzieb ešte zďaleka neskončil.
Experti ešte pred mesiacom očakávali, že sadzby budú kulminovať okolo úrovne 4,9 percenta. Teraz sa odhady prikláňajú skôr k 5,65 percenta. Vyplýva to z aktuálnej situácie na trhu s finančnými futures.
Niektorí experti sa ale neobávajú, že by to znamenalo nejaký dramatický výpredaj na trhu s kryptomenami.
„Nevidím ani akcie, ani kryptomeny ako príliš zraniteľné a náchylné k ďalším výpredajom. Veľa ich už prebehlo,“ uviedol pre portál CoinDesk.com Geo Chen, analytik a expert na kryptomeny.
Podľa neho sa v dlhodobom výhľade rizikové aktíva vrátia na trajektóriu rastu potom, čo sa začne jasne ukazovať pokles inflácie. „Môže to však ešte niekoľko mesiacov trvať,“ dodal.
Zdroj: Thorn (CoinDesk.com)