Britská vláda a centrálna banka Bank of England pripúšťajú relatívne skoré spustenie digitálnej libry. Briti by jej však mohli držať iba obmedzené množstvo. Dôvodom limitu je obmedzenie rizika, vysvetľuje vice guvernér britskej centrálnej banky Jon Cunliffe.
Digitálna libra by sa mohla dostať do obehu v druhej polovici tejto dekády. To znamená, že Briti by svojou národnou menou vo forme CBDC (Central Bank Digital Currency) mohli zaplatiť už za tri roky, teda v roku 2026.
V pondelok to vyhlásila britská vláda s tým, že spoločne s Bank of England tlačí na prípravu projektu digitálnej libry tak, aby práve obdobie medzi rokmi 2025 a 2030 bolo pre spustenie digitálnej libry reálne.
Lenže neznamená to, že každý Brit bude môcť svoje peňažné zostatky previesť na digitálnu libru v neobmedzenom množstve.
„Navrhujeme limit, ktorý by sa pohyboval od 10 do 20 tisíc libier na osobu. Bola by to rozumná hranica pre správne riadenie rizika a podporu širokej použiteľnosti digitálnej libry,“ uviedol vo svojej reči Jon Cunliffe, viceguvernér Bank of England.
Takýto limit by znamenal, že asi tri štvrtiny ľudí by mohli svoju mzdu dostávať práve v digitálnych librách a súčasne držať zvyšok svojich peňažných zostatkov v bežných librách, a to na jednom účte.
Zároveň by limit vo výške 20-tisíc libier umožnil takmer každému svoje dennodenné transakcie obsluhovať pomocou digitálnej libry, upozornil Cunliffe.
Ak by niekto inkasoval peňažný príjem v digitálnej libre nad rámec stanoveného limitu, automaticky by mu tieto peniaze boli prevedené na bežné libry.
Snahy o zavedenie digitálnych foriem jednotlivých mien sa objavujú v rôznych krajinách. Na projekte digitálneho eura pracuje aj Európska centrálna banka.
Tento rok v máji by sa mal objaviť návrh legislatívy, ktorá by vymedzila základný rámec pre možnosť zavedenia eura v digitálnej forme.
Zdroj: Jones (Reuters)