Zdá sa, že nervozita na globálnom trhu ohľadom toho, či v bankovom sektore hrozí nebezpečenstvo krízy, slabne. Ak sú európske a americké trhy z pondelka predobrazom utorkového vývoja na ázijských trhoch, môžu sa investori tešiť na ich oživenie.
V pondelok sa burza Hang Seng prepadla o 2,7 % na trojmesačné minimum a index Nikkei 225 sa prepadol o 2,2 %.
Európske akcie zvrátili počiatočný výpredaj a uzavreli o 1% vyššie vďaka rastu bankových akcií a všetky tri americké akciové indexy zakončili rastom, na čele s 1,2% nárastom blue-chip indexu Dow.
Bezpečné aktíva, ako je zlato a dolár sa pri záverečnom zazvonení prepadli približne o 0,5 %. Bankový index S&P zakončil obchodnú seansu rastom o 0,6 %, ale aj po pondelkovom náraste sa tento index prepadol o 21,3 %.
Minulý týždeň vyvrcholil bankový krvavý kúpeľ odkúpením Credit Suisse zo strany UBS po tom, čo najväčší finanční hráči v Spojených štátoch poskytli banke First Republic záchranné lano vo výške 30 miliárd dolárov.
V pondelok federálny orgán pre poistenie vkladov sprostredkoval dohodu s dcérskou spoločnosťou New York Community Bancorp o odkúpení vkladov a úverov od čerstvo vyradenej banky Signature Bank.
Centrálne banky po celom svete žonglujú medzi požiadavkou na likviditu finančného sektora a pokračujúcou snahou obmedziť infláciu.
Zároveň sa snaží zabrániť recesii, pričom Federálny rezervný systém sa v utorok chystá na svoje dvojdňové menovopolitické zasadnutie.
Očakávania trhu ohľadom intenzity ďalšieho navýšenia úrokových sadzieb, ktoré Fed oznámi v stredu, sa neustále premieňajú.