Ekonomické oživenie v Číne a lepšie ako očakávaná situácia v Európe či v Spojených štátoch. A s tým súvisiace pokračovanie zelenej transformácie. To sú hlavné dôvody, prečo je treba počítať s rastom cien hliníka, medi alebo niklu v nadchádzajúcich mesiacoch.
Investičné banky napospol očakávajú, že kovy potrebné pre zelenú transformáciu vrátane nástupu elektromobility budú v tomto roku zdražovať.
Pritom v prvej polovici minulého roka došlo na globálnych trhoch k všeobecnému ochladeniu.
Dôvodom boli obavy z dopadov ruskej vojenskej agresie na Ukrajine, energetickej krízy o očakávaného príchodu hospodárskej recesie.
Lenže pomyselnú čiaru cez rozpočet urobilo neočakávané uvoľnenie proticovidových opatrení v Číne a nečakaná odolnosť európskej a americkej ekonomiky voči inflačnému šoku.
Zdá sa teda, že Európa ani Spojené štáty neupadnú do recesie, ale skôr len dôjde k výraznému spomaleniu hospodárskeho rastu.
Naproti tomu Čína bude najskôr v tomto roku výrazne oživovať s tým, ako došlo k uvoľneniu proticovidových opatrení.
Istým rizikom je, že nastane niečo ako spontánny lockdown, pretože nákaza koronavírusom sa Čínou šíri doslova ako lavína.
Investičné banky napospol očakávajú, že cena hliníka v tomto roku vzrastie nad úroveň troch tisíc dolárov za tonu, banka Goldman Sachs dokonca počíta s cenou mierne nad 3,5 tisíc s tým, že tohtoročný priemer sa bude pohybovať na 3125 dolárov za tonu.
V prípade medi Goldman Sachs očakáva priemernú cenu pre tento rok mierne pod 10 tisíc dolármi za tonu.
V roku 2024 sa potom má cena tohto kovu zvýšiť v priemere na 12 tisíc dolárov. To je asi o štvrtinu viac, než za koľko sa meď aktuálne predáva.
Pokiaľ ide o nikel, banka ING odhaduje, že sa jeho cena bude pohybovať v tomto roku medzi 21 a 22 tisíc dolármi za tonu.
Agentúra Fitch Solutions potom vidí tohtoročný priemer okolo 22-tisíc dolárov za tonu.
-red-