Uvoľnenie proticovidových opatrení v Číne síce môže znamenať výrazné oživenie tamojšej ekonomiky, má však aj svoje riziká. Podľa niektorých odhadov môže na covid umierať až 36-tisíc ľudí denne a celkový počet obetí v Číne by tento rok mohol presiahnuť jeden milión.
Nákaza koronavírusom sa v Číne stále šíri veľmi rýchlo. A ďalšie zhoršenie môže prísť ešte do polovice februára.
Len medzi 7. januárom a 15. februárom čínska vláda očakáva, že sa v rámci Číny uskutočnia vyše dve miliardy ciest.
To okrem iného znamená, že sa do pohybu dajú stámilióny Číňanov, ktorí sa budú stretávať v dopravných prostriedkoch, na staniciach či na letiskách.
Podľa britskej analytickej spoločnosti Airfinity, ktorá sa sústredí na zdravotnícku oblasť, bude v nasledujúcich týždňoch na covid v Číne umierať až 36-tisíc ľudí denne.
Celkový počet obetí tejto choroby by v najľudnatejšej krajine sveta mohol tento rok presiahnuť jeden milión.
Upustenie od zero-covid politiky tak má nielen svoje prínosy v podobe hospodárskeho oživenia, ale aj svoje jednoznačné negatíva v podobe straty ľudských životov.
Čínsky vicepremiér Liu He v uplynulom týždni na Svetovom ekonomickom fóre v Davose však uisťoval, že čínska ekonomika je na ceste k rastu.
Ďalej, že sa otvára a bude pripravená na opätovné plné zapojenie do globálneho obchodu. Čínske oživenie je podľa neho rýchlejšie, než sa pôvodne očakávalo.
Podobný optimizmus ale nezdieľa Joe Käser, šéf spoločnosti Siemens Energy, ktorý pre agentúru Reuters vyjadril svoje obavy z príchodu nového lunárneho roka, ktorý sa najskôr zmení na takzvanú „super spreader“ udalosť.
„Zlé správy sú, že bude mnoho obetí. Dobrou správou je, že až nákaza poľaví, čínska ekonomika by mohla rásť oveľa rýchlejšie, čo pomôže aj Európe,“ uviedol Käser pre Reuters.
Zdroj: Goh, Nguyen (Reuters)