Predseda nemeckej spolkovej vlády Olaf Scholz oznámil, že jeho krajina je pripravená postaviť nové paroplynové elektrárne, ktoré ale budú schopné na výrobu elektriny využívať aj vodík. Nemecko totiž nechce zľaviť zo svojich dekarbonizačných cieľov a zároveň zaistiť dostatočné dodávky elektriny v budúcnosti.
Nemecko chce aj naďalej podporovať klimaticky šetrné zdroje na výrobu elektrickej energie.
A oznámilo, že plánuje výstavbu nových paroplynových elektrární, ktoré budú vedieť elektrinu vyrábať aj za využitia vodíka. V utorok to uviedol spolkový kancelár Olaf Scholz (SPD).
„Nestrácame zo zreteľa svoje dekarbonizačné ciele. Aby sme zaistili dostatočné dodávky elektriny, postavíme nové paroplynové elektrárne, ktoré budú schopné v budúcnosti využívať na výrobu elektrickej energie aj vodík,“ cituje Olafa Scholze agentúra Reuters.
Inštalovaná kapacita nových elektrární má dosiahnuť 17 až 21 gigawattov. Nemecko zároveň pracuje na zaistení dostatočného množstva vodíka.
Nemecká energetická skupina RWE už v januári podpísala memorandum o porozumení s nórskym ťažiarom zemného plynu, spoločnosťou Equinor.
Cieľom je vytvorenie vysokokapacitnej energetickej siete, v rámci ktorej bude možné dodávať zemný plyn aj vodík a v neposlednom rade tiež vyrábať viac elektriny z obnoviteľných zdrojov.
Nórsko-nemecký „plán“ počíta s postupným nahradením uhlia. Najprv zemným plynom, následne aj produkciou takzvaného modrého vodíka.
Potrebná infraštruktúra pre dodávky vodíka má byť pripravená do konca tejto dekády, uviedli firmy v memorande.
Zdroj: Rinke (Reuters, Hydrogen-central.com)