Európska centrálna banka prvýkrát od roku 2019 zníži sadzby

Blíži sa oficiálny koniec cyklu rekordného zvyšovania sadzieb, ktorý sa začal po pandémii Covid 19, keď inflácia prudko vzrástla.

Euro logo with buildings and nature around

zdroj: shutterstock.com

„Súdiac podľa komentárov úradníkov, o znížení sadzieb 6. júna niet pochýb,“ povedal Mark Wall, pozorovateľ ECB v Deutsche Bank. “Aj vzhľadom na pozitívne prekvapenie v májovom HICP (harmonizovaný index spotrebiteľských cien) môže ECB tvrdiť, že zníženie je v súlade s jej reakčnou funkciou. Otázkou je, čo príde po júni.”

Májová inflácia v eurozóne bola mierne vyššia, než sa očakávalo, pričom celková inflácia dosiahla 2,6 % a jadrová inflácia 2,9 %. Okrem toho sa dohodnutý rast miezd – údaj, ktorý ECB pozorne sleduje – v prvom štvrťroku predsa len zrýchlil na 4,7 % po tom, ako vo štvrtom štvrťroku 2023 dosiahol 4,5 %. „Mnohé z týchto údajov sú skreslené jednorazovými vplyvmi,“ povedal hlavný ekonóm Berenberg Holger Schmieding. „Napríklad mierna zima podporila v prvom štvrťroku výstavbu v exteriéri, a tým aj reálny HDP, zatiaľ čo jednorazové platby zvýšili začiatkom tohto roka v niektorých krajinách, napríklad v Nemecku, mzdy viac, ako je obvyklé.“

Hoci ďalšie zníženie sadzieb v júli nemožno vylúčiť, vzhľadom na nedávne komentáre tvorcov politiky ECB sa nezdá byť veľmi pravdepodobné.

„Vidíme, že niektoré prvky inflácie sa ukazujú ako pretrvávajúce – najmä domáca inflácia, a to najmä v oblasti služieb,“ povedala členka Rady guvernérov ECB Isabel Schnabelová v rozhovore pre nemeckú verejnoprávnu televíziu ARD 16. mája.

“Varovala by som pred príliš rýchlym postupom, pretože existuje riziko príliš rýchleho zníženia úrokových sadzieb. A tomu by sme sa rozhodne mali vyhnúť,“ povedala.

Ďalším krokom na tejto hrboľatej ceste bude rozdiel medzi vlastným nastavením sadzieb ECB a americkým Federálnym rezervným systémom, ktorý vyzerá skôr ako „ vyšší na dlhšiu dobu“. To nie je jednoduchá úloha, keďže by to mohlo mať silný vplyv na výmenný kurz eura voči doláru, ktorý sa prostredníctvom cien dovážaných tovarov a služieb premieta do inflácie.

„Za 6 až 12 mesiacov, keď očakávame zvýšenie diferenciálu medzi základnými úrokovými sadzbami Fedu a ECB na historicky vysokú úroveň, by sa oslabenie výmenného kurzu mohlo výrazne prejaviť v inflácii, ak bude domáci dopyt silnejší, ziskové marže užšie a základné sadzby menej reštriktívne, ako sa očakáva,“ vysvetlil Mark Wall.

ZDROJ: CNBC.COM

Nadchádzajúci webinár

Aký vplyv budú mať voľby v USA na akciové trhy?
AAPL
$168.82
GOOG
$2,805.55
GOOGL
$2,797.36
AMZN
$3,297.78
MSFT
$304.06
FB
$216.65
BRK.B
$349.93
BABA
$114.99
JPM
$142.62
JNJ
$175.00

Populární příspěvky

REGISTRACE NA WEBINÁŘ

Žádný nadcházející webinář

22. 1. 2022 – 16:30

Akcie pro začátečníky

Po registraci Vám obratem zašleme e-book na Váš osobní email!

Nadchádzajúci webinár:

Nvidia: Príbeh rastu a inovácií - Ako sa z vízionárskeho startupu stala technologickým lídrom. 📈

Dátum: 3. 7. 2024

Čas: 18:00