Európsky obranný priemysel zažíva bezprecedentný rast, ktorý je spôsobený nielen geopolitickou neistotou, ale aj rozsiahlymi investíciami do modernizácie národných armád. Vlády v celej Európe zvyšujú vojenské rozpočty, čo sa odráža vo výkonnosti akcií kľúčových zbrojárskych hráčov.

Masívne investície do obrany menia trh
Nemecko ako európsky hospodársky líder plánuje ďalšie miliardy na posilnenie svojej obrany. Očakáva sa, že nové finančné prostriedky prinesú významný rast spoločnostiam, ktoré sa zaoberajú výrobou vojenského vybavenia a systémov.
Jedným z kľúčových návrhov je plánovaný fond na obranu a infraštruktúru vo výške 500 miliárd eur, ktorý by bol vyčlenený mimo bežných fiškálnych pravidiel. Takýto fond by mohol výrazne kapitálovo podporiť nemecké zbrojárske spoločnosti, najmä Rheinmetall. Ten už dostal značnú časť z pôvodného balíka 100 miliárd EUR určeného na modernizáciu Bundeswehru. Ak sa schváli ďalšie financovanie, možno očakávať, že jeho predaj a akcie budú mať naďalej rastúci trend.
Akcie na rekordných hodnotách
Rastúci dopyt po vojenskom hardvéri a zbraniach zvyšuje ceny akcií zbrojárskych spoločností v celej Európe. Index STOXX Europe Aerospace & Defense vzrástol len za jeden týždeň o 9 %, pričom niektoré tituly zaznamenali mimoriadny nárast.
Hensoldt (Nemecko): +22 %
Leonardo (Taliansko): +16 %
Dassault Aviation (Francúzsko): +15 %
Britský obranný gigant BAE Systems ťaží z rastúceho dopytu po vojenskom vybavení, pričom jeho akcie od začiatku vojny na Ukrajine vzrástli o viac ako 160 %. Ešte silnejšia bola spoločnosť Rheinmetall, ktorá od ruskej invázie na Ukrajinu získala viac ako 1100 %.
Strategická nezávislosť Európy v porovnaní s dominanciou USA
Európska únia sa snaží znížiť svoju závislosť od amerických zbrojárskych spoločností. Predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová predstavila ambiciózny plán investovať do obranného sektora až 800 miliárd EUR. Cieľom je posilniť európskych výrobcov a znížiť závislosť Európy od technológií a zbraní zo Spojených štátov.
Napriek tomu existuje riziko, že niektoré európske spoločnosti nebudú schopné dostatočne rýchlo uspokojiť dopyt, čo môže paradoxne otvoriť dvere americkým gigantom ako Lockheed Martin, Northrop Grumman alebo Textron. Tieto firmy by mohli získať zákazky na dodávku zariadení, ak európske spoločnosti nebudú schopné držať krok s výrobou.
Sú akcie zbraní stále atraktívne?
Napriek obrovskému nárastu cien akcií existujú varovania. Napríklad spoločnosť Rheinmetall sa v súčasnosti obchoduje za 55-násobok očakávaného čistého zisku v roku 2025, čo je v tomto odvetví mimoriadne vysoké ocenenie. Niektorí analytici varujú, že trh sa už možno prehrial a nemožno vylúčiť korekciu.
Naopak, v USA zbrojársky sektor čelí tlaku na zníženie federálnych výdavkov na obranu, čo viedlo k poklesu cien niektorých amerických akcií. To môže vytvoriť zaujímavé príležitosti pre investorov, ktorí hľadajú dlhodobý potenciál rastu.
Ako by ste na to mali reagovať ako investor?
Investori môžu v súčasnosti považovať investície do sektora obrany za atraktívne, ale trh je veľmi volatilný. Ak budú európske vlády naďalej zvyšovať vojenské rozpočty, spoločnosti ako Rheinmetall, BAE Systems a Leonardo môžu naďalej rásť. Na druhej strane je dôležité zvážiť aj diverzifikáciu do amerických zbrojárskych titulov, ktoré sú teraz so zľavou, keďže investori reagujú na dočasnú neistotu v súvislosti s tamojším rozpočtom.
Európsky zbrojársky sektor sa nachádza v silnom rastovom trende, investori by však mali pozorne sledovať geopolitickú situáciu a prípadné zmeny vo vládnych zákazkách.