Čínska spoločnosť Shein, jeden z najväčších svetových maloobchodných predajcov rýchlej módy, čelí pri pokuse o vstup na burzu v Spojených štátoch značným prekážkam. Sedem mesiacov po podaní žiadosti o IPO v USA je podľa odborníkov debut spoločnosti na americkom trhu takmer na konci. Spoločnosť Shein sa rozhodla presunúť svoju pozornosť na londýnsky trh, kde sa snaží o jednoduchšie a menej kontroverzné kótovanie.
zdroj: shutterstock.com
Politické prekážky a obavy o bezpečnosť
Spoločnosť Shein čelila dvojitej verejnej kontrole v súvislosti s obavami o národnú bezpečnosť týkajúcimi sa jej vzťahov s Čínou, údajným prepojením na nútenú prácu a nespravodlivou konkurenčnou výhodou v dôsledku medzier v colnom práve. S rastúcim napätím medzi Pekingom a Washingtonom sa nádeje spoločnosti Shein na vstup na americký trh každým dňom zmenšujú.
Federálne a štátne orgány vyzývajú Komisiu pre cenné papiere a burzy, aby vyšetrila alebo dokonca zablokovala IPO spoločnosti Shein v USA. Podľa analytika Angela Bochanisa zo spoločnosti Renaissance Capital by spoločnosť Shein uprednostnila vstup na burzu v USA, pretože ponuka by mohla priniesť vyššie ocenenie ako burza v Spojenom kráľovstve.
IPO v Londýne: ľahšia cesta?
Shein sa preto rozhodol obrátiť svoju pozornosť na Londýn, kde sa údajne chystá požiadať o ponuku akcií v hodnote 50 miliárd libier. Podľa odborníkov by londýnska IPO mohla byť teoreticky jednoduchšia, keďže britský parlament je v súčasnosti rozpustený a londýnska burza zúfalo túži po veľkých výhrach.
Profesor financií na Floridskej univerzite Jay Ritter tvrdí, že ak bude londýnska IPO úspešná, Shein pravdepodobne nepristúpi k ponuke v USA.
Ekologické a etické kontroverzie
Spoločnosť Shein tiež čelila kritike za svoje environmentálne postupy a obvineniam z využívania nútenej a detskej práce vo svojom dodávateľskom reťazci. V roku 2021 Spojené štáty prijali zákon o prevencii nútenej práce Ujgurov, ktorý zakazuje predaj tovaru z čínskej oblasti Sin-ťiang. Hoci spoločnosť Shein nevyrába svoje výrobky priamo v tejto oblasti, využíva čínskych mikrovýrobcov, čo sťažuje sledovanie materiálov.
Spoločnosť Shein opakovane poprela obvinenia z nútenej práce a tvrdí, že v rámci spoločnosti zaviedla systém na podporu dodržiavania zákonov USA.
Využívanie medzier v colnom práve
Spoločnosť Shein sa tiež dostala pod paľbu kritiky za využívanie medzier v colnom práve USA. Spoločnosť nedováža svoje výrobky vo veľkom a namiesto toho ich dodáva na základe jednotlivých objednávok, čo ju oslobodzuje od niektorých dovozných daní v USA. Konkurenti tento postup kritizujú ako nekalú konkurenčnú výhodu.
Záver
Spoločnosť Shein napriek rýchlemu rastu a popularite vďaka nízkym cenám a rýchlej ponuke nových štýlov čelí pri pokuse o vstup na americký trh významným politickým a etickým prekážkam. Presun IPO na londýnsky trh sa zdá byť logickým krokom, ktorý by mohol spoločnosti umožniť obísť niektoré z týchto prekážok a pokračovať v medzinárodnej expanzii.
ZDROJ: CNBC.COM