Súčasné problémy niektorých bánk v USA a Európe môžu vyvolať finančnú krízu. Je však ťažké povedať, či by mohla byť rovnaká ako tá, ktorej svet čelil v rokoch 2008 a 2009. Napriek tomu by sme sa mali mať na pozore. Shayne Elliott, výkonný riaditeľ austrálskeho bankového holdingu ANZ (Australia and New Zealand Banking Group), povedal pre agentúru Reuters.
“Pre niektorých je to naozaj kríza. Ale je to finančná kríza? Kto vie. Má to potenciál vyvolať finančnú krízu? Áno, má,” cituje agentúra Reuters rozhovor so šéfom ANZ Shaynom Elliottom.
Elliott však povedal, že je príliš skoro na to, aby sa dalo povedať, či potenciálna finančná kríza bude znamenať krízu rovnakého rozsahu ako tá, ktorá nastala pred 14 alebo 15 rokmi.
“Súčasné ťažkosti sú inej povahy. Skutočne to súvisí s globálnym bojom centrálnych bánk proti inflácii. Pri rýchlosti, akou zvyšujú úrokové sadzby, to prináša určité obete,” vysvetlil ďalej Elliott.
Austrálsky bankový regulátor bezprostredne po oznámení krachu kalifornskej Silicon Valley Bank uviedol, že zvyšuje intenzitu dohľadu nad domácimi bankami.
Elliott poukázal na to, že aj globálne regulačné orgány začali konať oveľa rýchlejšie, a to práve pod vplyvom skúseností z finančnej krízy v rokoch 2008 a 2009.
“Isté však je, že ešte nie je koniec. Nemôžeme si sadnúť a povedať áno, je po všetkom, Silicon Valley Bank a Credit Suisse sú vyriešené a život sa vráti do normálu. Tieto veci sa zvyknú ťahať dlho,” zdôraznil šéf štvrtej najväčšej banky v Austrálii a na Novom Zélande.
Zdroj: SITA Všetky práva vyhradené.