Európska únia pokrýva až 40 percent importu zemného plynu z Ruskej federácie. Závislosť na dodávkach tejto komodity z Ruska sa ale naprieč Európskou úniou výrazne líši. Zatvorenie ruských plynových kohútikov Bulharsku a Poľsku tak oveľa menej bude vadiť práve Poliakom.
Moskva zastavila dodávky zemného plynu do Bulharska a Poľska. Oficiálnym dôvodom je nesplnenie požiadaviek oboch krajín platiť v rubľoch. Rusko tak podľa vyjadrenia niekoľkých únijných politikov porušilo platné dohody o dodávkach zemného plynu. Teraz medzi členmi Európskej únie rastie nervozita, pretože nie je jasné, či Ruská federácia nepodnikne podobné kroky voči ďalším krajinám európskej dvadsaťsedmičky.
Európska únia pokrýva svoj dovoz zemného plynu z dvoch pätín práve z Ruska. Lenže podiel ruského plynu na únijnom dovoze krajinu od krajiny značne líši. Napríklad Bulharsko je od dovozu plynu z Ruska závislé zo 77 percent, zatiaľ čo Poľsko len asi zo 40. V rámci Európskej únie sú ale len tri štáty na ruskom plyne ešte závislejšie ako Bulharsko. Ide o Fínsko (94 percent), Lotyšsko (93) a Estónsko (79).
Naopak Poľsko je piatou najmenej závislou krajinou na importe ruského zemného plynu. Vôbec najmenší podiel má ruský plyn na dovozoch do Rumunska (asi desatinu), jedenásťpercentnú kvótu napĺňa v prípade Holandska. Česká republika kryje ruským dovozom asi dve tretiny celkových importov zemného plynu. Situácia Bulharska je navyše teraz zložitá v tom, že svoje zásobníky plynu má naplnené len asi zo 17 percent, zatiaľ čo Poľsko približne z troch štvrtín.
Európska únia pokrýva zvyšných 60 percent svojho dovozu plynu najmä z Nórska (16,2 percenta), nasleduje Alžírsko (7,6) a Katar (5,2). Zvyšných 30 percent je potom značne diverzifikovaných a patria do nich aj dodávky skvapalneného plynu zo Spojených štátov.
Eurostat
Horton, Palumbo, Bowler, BBC