Snahy spoločnosti Apple v oblasti umelej inteligencie čelia v Číne veľkým výzvam

Apple Intelligence je ambiciózny projekt spoločnosti Apple na integráciu umelej inteligencie do všetkých jej zariadení. Zatiaľ však nie je veľa informácií o tom, ako túto technológiu prinesie do Číny. Analytici sa domnievajú, že to súvisí s prísnymi čínskymi predpismi týkajúcimi sa umelej inteligencie. Otázkou teda zostáva, s ktorým čínskym technologickým gigantom bude Apple spolupracovať na vývoji Siri a ako by v Číne fungoval Private Cloud Compute.

Veľká snaha spoločnosti Apple o presadzovanie umelej inteligencie čelí v Číne, ktorá je pre výrobcu iPhonov kľúčovým trhom, veľkým výzvam. Peking totiž dodržiava prísne pravidlá týkajúce sa tejto technológie. Táto neistá situácia nastáva v čase, keď podiel spoločnosti Apple na čínskom trhu klesá v dôsledku rastúcej konkurencie zo strany Huawei a ďalších miestnych výrobcov smartfónov, ktorí sa pýšia funkciami umelej inteligencie.

Apple Intelligence je projekt zameraný na integráciu umelej inteligencie do všetkých svojich zariadení. Ponúka vylepšenú verziu hlasovej asistentky Siri spoločnosti Apple a funkcie, ktoré automaticky organizujú vašu elektronickú poštu alebo prepisujú a sumarizujú zvukové nahrávky.

Spoločnosť Apple oznámila, že Apple Intelligence bude na jeseň spustená v americkej angličtine, pričom ďalšie jazyky, funkcie a platformy budú nasledovať v priebehu budúceho roka. Spoločnosť však počas svojej výročnej vývojárskej konferencie tento mesiac neoznámila nič konkrétne o produktoch pre čínsky trh. Podľa analytikov je to pravdepodobne spôsobené prísnymi pravidlami pre umelú inteligenciu v Číne, kde sa Apple snaží nájsť si cestu na zložitom trhu. Peking v posledných rokoch prijal rôzne nariadenia týkajúce sa ochrany údajov a rozsiahlych jazykových modelov – obrovských súborov údajov, ktoré sú základom aplikácií ako ChatGPT.

Čínsky trh s umelou inteligenciou je prísne regulovaný. Niektoré z pravidiel zahŕňajú požiadavky, aby poskytovatelia LLM získali súhlas na komerčné využitie svojich modelov. Poskytovatelia generatívnej AI sú tiež zodpovední za odstraňovanie “nelegálneho” obsahu. k modelov – obrovské súbory údajov, ktoré sú základom aplikácií, ako je ChatGPT.

Výzvy spoločnosti Apple v oblasti umelej inteligencie v Číne

Orientácia v týchto pravidlách bude pre spoločnosť Apple náročná. Niektoré funkcie Apple Intelligence sú založené na vlastnom jazykovom modeli spoločnosti, ktorý funguje v telefónoch aj na serveroch Apple. Podľa čínskych pravidiel by spoločnosť Apple pravdepodobne musela mať svoj model AI schválený úradmi. Jedným z najväčších oznámení tohto mesiaca bolo, že hlasová asistentka Siri môže na určité požiadavky používať ChatGPT OpenAI. ChatGPT je však v Číne zakázaný, čo znamená, že Apple bude musieť nájsť rovnocenného domáceho partnera. Baidu a Alibaba patria medzi čínskych technologických gigantov, ktorí majú vlastné jazykové modely a hlasových asistentov. Sú preto potenciálnymi partnermi, s ktorými by spoločnosť Apple mohla spolupracovať. Čínsky internet je prísne cenzurovaný a regulačné orgány sa obávajú, že služby AI by mohli vytvárať obsah, ktorý je v rozpore s oficiálnymi názormi alebo ideológiou Pekingu. Apple bude pravdepodobne musieť vytvoriť model AI v zariadení a v cloude, ktorý bude v súlade s miestnymi predpismi.

Ochrana osobných údajov

Spoločnosť Apple počas svojej prezentácie umelej inteligencie zdôraznila dôležitosť ochrany súkromia. Spoločnosť predstavila Private Cloud Compute, čo znamená, že AI sa bude spracovávať na serveroch, ktoré vlastní priamo Apple. Apple tiež uviedol, že takto spracované údaje sa nebudú ukladať. Otázkou však zostáva, či Apple bude skutočne schopný plne vlastniť a kontrolovať svoje servery. Údaje z iCloudu pre čínskych používateľov sú totiž uložené na serveroch v Číne, ktoré spravuje tretia strana. To by mohlo viesť k tomu, že Apple bude musieť uzavrieť podobné partnerstvo pre svoje servery s umelou inteligenciou, čo by mohlo vyvolať otázky o skutočnej bezpečnosti a ochrane súkromia týchto údajov.

Wood zo spoločnosti CCS Insights uviedol, že dôraz spoločnosti Apple na ochranu súkromia by mohol pomôcť pri uvádzaní funkcií AI na trh. Čína prijala v roku 2021 významný zákon o ochrane osobných údajov, ktorý má obmedziť spôsob zhromažďovania a uchovávania informácií.

Cesta spoločnosti Apple k umelej inteligencii v Číne

Televízia CNBC kontaktovala spoločnosť Apple v súvislosti s jej ambíciami v oblasti súkromného cloud computingu a umelej inteligencie v Číne. Hovorca spoločnosti Apple sa k týmto otázkam priamo nevyjadril, ale odkázal CNBC na rozhovor s Craigom Federighim, senior viceprezidentom softvérového inžinierstva, ktorý bol uverejnený v obchodnom magazíne Fast Company. V rozhovore Federighi vyjadril túžbu priniesť inteligentné technológie spoločnosti Apple do Číny. “Určite chceme nájsť spôsob, ako priniesť všetky najlepšie funkcie našich produktov všetkým našim zákazníkom,” povedal v rozhovore pre Fast Company a dodal, že “v niektorých regiónoch sveta existujú predpisy, ktoré je potrebné vyriešiť”. Federighi tiež povedal, že proces zavádzania produktov s umelou inteligenciou v Číne už prebieha, ale neuviedol žiadny konkrétny časový plán.

Výrobcovia smartfónov na celom svete propagujú svoje funkcie AI ako spôsob predaja špičkových telefónov spotrebiteľom, ktorí si chcú svoje zariadenia ponechať dlhšie.

Podľa údajov spoločnosti Canalys čelí spoločnosť Apple v Číne viacerým problémom, keďže jej podiel na trhu klesol v prvom štvrťroku 2024 na 15 % z 20 % v rovnakom období predchádzajúceho roka. Spoločnosť Huawei, ktorej podnikanie v oblasti smartfónov ochromili sankcie USA, sa odrazila od dna a v súčasnosti je najväčším hráčom na čínskom trhu so smartfónmi, kde konkuruje spoločnosti Apple s telefónmi zameranými na prémiový segment. Zaostávanie spoločnosti Apple za domácimi konkurentmi pri zavádzaní funkcií umelej inteligencie v Číne pravdepodobne nebude mať negatívny vplyv na predaj iPhonov. “Pre Apple bude nasadenie Apple Intelligence v Číne maratónom, nie šprintom. Bude to postupný proces trvajúci niekoľko rokov, kým si Apple nebude istý, a dovtedy bude musieť čeliť určitej konkurencii,” povedal Shah z Counterpoint Research.

Wood uviedol, že kontrola spoločnosti Apple nad integráciou hardvéru a softvéru jej umožní poskytovať odlišný zážitok ako jej konkurenti. “Apple má neuveriteľnú schopnosť vysvetliť svoje služby a funkcie lepšie ako konkurencia, aj keď v podstate poskytuje rovnaký zážitok alebo podmnožinu toho, čo môže ponúknuť konkurencia,” povedal Wood. “Napriek tomu, že konkurenční čínski výrobcovia smartfónov sa v súčasnosti zameriavajú na umelú inteligenciu, spoločnosť Apple by mala mať stále silnú pozíciu.”

ZDROJ: CNBC.COM

Nadchádzajúci webinár

Aký vplyv budú mať voľby v USA na akciové trhy?
AAPL
$168.82
GOOG
$2,805.55
GOOGL
$2,797.36
AMZN
$3,297.78
MSFT
$304.06
FB
$216.65
BRK.B
$349.93
BABA
$114.99
JPM
$142.62
JNJ
$175.00

Populární příspěvky

REGISTRACE NA WEBINÁŘ

Žádný nadcházející webinář

22. 1. 2022 – 16:30

Akcie pro začátečníky

Po registraci Vám obratem zašleme e-book na Váš osobní email!

Nadchádzajúci webinár:

Nvidia: Príbeh rastu a inovácií - Ako sa z vízionárskeho startupu stala technologickým lídrom. 📈

Dátum: 3. 7. 2024

Čas: 18:00