Toyota minulý týždeň stratila trhovú hodnotu viac ako 15 miliárd dolárov po tom, ako bola prichytená pri falšovaní testov.

Akcie Toyoty klesli o viac ako 5 % od 31. mája, posledného obchodného dňa pred vypuknutím škandálu 3. júna. Akcie Mazdy zaznamenali väčšiu stratu, keď od 31. mája klesli o 7,7 %.
Rozsiahly audit ministerstva dopravy tiež zistil, že nezrovnalosti sa našli aj v žiadostiach o certifikáciu od výrobcov automobilov Honda, Suzuki a Yamaha Motor.

Toyota logo

Akcie japonských výrobcov automobilov sa od pondelkového odhalenia ministerstva dopravy, že pri certifikácii niektorých modelov boli použité nepravdivé údaje, zväčša prepadli. Akcie najväčšej japonskej automobilky Toyota sa minulý týždeň po prepuknutí škandálu 3. júna prepadli o viac ako 5,4 %. Len minulý týždeň stratila automobilka na trhovej hodnote 2,45 bil. japonských jenov (15,62 mld. USD).

Akcie Mazdy, druhého najväčšieho výrobcu automobilov v krajine, klesli v rovnakom období o 7,7 % a minulý týždeň stratili 80,33 mld. jenov, čo predstavuje 511,8 mil. dolárov v trhovej kapitalizácii. Rozsiahla inšpekcia ministerstva pôdohospodárstva, infraštruktúry, dopravy a cestovného ruchu zistila nezrovnalosti aj v žiadostiach o certifikáciu ďalších automobiliek Honda, Suzuki a Yamaha.

Všetkých päť spoločností predložilo nepravdivé údaje z testov alebo v prípade spoločností Toyota a Mazda sfalšovalo vozidlá použité v crash testoch. Po správe ministerstva o vyšetrovaní Toyota 3. júna oznámila, že dočasne zastaví dodávky a predaj troch modelov, ktoré sa v súčasnosti vyrábajú v Japonsku: Corolla Fielder, Corolla Axio a Yaris Cross.

Predseda predstavenstva Toyoty Akio Toyoda sa ospravedlnil zákazníkom a zainteresovaným stranám spoločnosti a priznal, že sedem jej modelov bolo „testovaných metódami, ktoré sa líšia od noriem stanovených vnútroštátnymi orgánmi“. Mazda samostatne uviedla, že od 30. mája pozastavila predaj modelov Roadster RF a Mazda 2. Obe spoločnosti však uviedli, že zákazníci môžu naďalej jazdiť na svojich vozidlách. Ministerstvo dopravy uviedlo, že vykoná náhodné kontroly v piatich spoločnostiach, v ktorých bolo nahlásené pochybenie.

Kontroly v japonských automobilových spoločnostiach prichádzajú po tom, ako jednotka Daihatsu spoločnosti Toyota v decembri oznámila, že zastaví dodávky všetkých vozidiel v zahraničí a v Japonsku. Stalo sa tak po tom, čo vyšetrovanie bezpečnostného škandálu odhalilo problémy v približne 64 modeloch vrátane 22 modelov predávaných pod značkou Toyota. V apríli minulého roka spoločnosť Daihatsu uviedla, že sfalšovala testy bezpečnosti pri bočnom náraze vykonané na 88 000 malých vozidlách, z ktorých väčšina sa predávala pod značkou Toyota.

ZDROJ. CNBC.COM

Nadchádzajúci webinár

Aký vplyv budú mať voľby v USA na akciové trhy?
AAPL
$168.82
GOOG
$2,805.55
GOOGL
$2,797.36
AMZN
$3,297.78
MSFT
$304.06
FB
$216.65
BRK.B
$349.93
BABA
$114.99
JPM
$142.62
JNJ
$175.00

Populární příspěvky

REGISTRACE NA WEBINÁŘ

Žádný nadcházející webinář

22. 1. 2022 – 16:30

Akcie pro začátečníky

Po registraci Vám obratem zašleme e-book na Váš osobní email!

Nadchádzajúci webinár:

Nvidia: Príbeh rastu a inovácií - Ako sa z vízionárskeho startupu stala technologickým lídrom. 📈

Dátum: 3. 7. 2024

Čas: 18:00